Karolina Kopera

Karolina Kopera

Social Media

Aktualne Wymiary grafik na Facebooku [Aktualizacja marzec 2020]

Prowadząc konto firmowe na portalu Facebook, a także kampanie Facebook Ads musimy dysponować odpowiednimi grafikami – dostosowanymi do przekazywanego komunikatu oraz wytycznych formatowych. Dobrze przygotowana grafika przykuwa wzrok użytkownika i pozytywnie koresponduje z wizerunkiem firmy. Jeśli samodzielnie prowadzisz konto firmowe lub dostarczasz nam materiałów potrzebnych do kampanii, zachęcamy Cię do skorzystania z przygotowanych przez nas informacji i rekomendacji.

 

 

Podstawowe zasady

Pamiętaj, żeby zachować odpowiednią wagę grafik – nie mogą przekraczać 1 MB, a zdjęcie w tle nawet 100 KB. Jeśli nie zastosujesz się do tych wytycznych, długość ładowania strony będzie uciążliwa dla użytkownika – zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie zostanie na naszej witrynie. Może się zdarzyć tak, że grafiki w ogóle się nie otworzą, a wtedy przekaz jest niekompletny i nie spełnia założonych celów.

 

Format grafiki to kolejna ważna kwestia. Używamy plików png. Jeżeli po zapisaniu pliku w png. ma on zbyt dużą wagę, możesz skorzystać z kompresora. Polecamy https://tinypng.com/

 

Zauważ, że to narzędzie pozwala kompresować także pliki jpg., więc przed kompresją nie musisz zmieniać grafiki na format png.

 

Facebook zmniejsza zasięgi postów lub nie dopuszcza reklam z grafikami, na których tekst zajmuje więcej niż 20% grafiki. Jeśli nie jesteś w stanie oszacować czy ta granica została przekroczona, możesz skorzystać z narzędzia oferowanego przez Facebook, które oceni procentowe pokrycie grafiki tekstem: https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay.

Zdjęcie lub video w tle fanpage’a

Każdy fanpage firmowy może ustawić zdjęcie w tle – jest to grafika (lub film) najlepiej widoczna po wejściu na profil. Zawsze z tyłu głowy musimy mieć także “responsywność” grafiki – powinna się wyświetlać bez zastrzeżeń nie tylko na ekranach monitora, ale także urządzeniach mobilnych. Plik powinien mieć rozmiar 820×312 i być kadrowany według poniższego szablonu:

 

 

Wymiary wyświetlane na mobile – 560×312 px

Wymiary wyświetlane na desktop – 820×312 px

 

To oznacza, że nie powinniśmy umieszczać żadnych ważnych elementów (tekst, logo) przy granicy grafiki poza obszarem wspólnym (560x312px). Zanim dodasz zdjęcie spróbuj umieścić je na profilu testowym i sprawdź czy wyświetla się poprawnie na desktopie, tablecie i smartfonie (możesz także zaufać naszym rekomendacjom :)).

 

Zamiast statycznego zdjęcia możemy użyć video które powinno trwać od 20 do 90 sekund. Oprócz tego jako zdjęcie profilowe możemy wykorzystać panoramę 360.

 

 

Zdjęcie profilowe

Zdjęciem profilowym jest najczęściej logo, ale nie jest to wymogiem koniecznym.

 

Facebook poleca nam format 180×180 px, jednak, podobnie jak w przypadku cover photo, można zastosować większy 300×300 px, 400×400 px, 500×500 px lub nawet 600×600 px (tak jak my) – wtedy zdjęcie będzie wyglądać lepiej po wyświetleniu w pełnym rozmiarze (po kliknięciu). Należy pamiętać, że miniaturka zdjęcia profilowego wpisywana jest w okrąg, warto więc zostawić pewien margines między krawędziami, a logiem bądź inną grafiką, która jest w centrum zdjęcia profilowego.

 

 

Infografika/ zdjęcie pionowe

Infografiki to formaty, dzięki którym możemy przekazać ciekawostki branżowe, informacje czy statystyki w przystępnej dla użytkownika formie. Dzięki nim komunikat szybko trafia do grupy odbiorców bez konieczności przekierowywania ruchu na zewnątrz Facebooka. Ponadto Facebook łaskawszym okiem spogląda na posty, które nie pozwalają użytkownikowi opuścić portalu (pozostałym bez skrupułów odbiera część zasięgu organicznego). Oprócz infografik możemy tworzyć pionowe grafiki oraz zdjęcia w tym samym rozmiarze – rekomendujemy 640×800 px. Należy pamiętać (szczególnie w przypadku grafik przeznaczonych do reklam) o zachowaniu proporcji 4:5, więc śmiało możecie testować także inne wymiary. Warto też zwrócić uwagę na “wagę” samej grafiki, która powinna być odpowiednio niska w porównaniu do rozdzielczości – wpływa to na szybkość jej ładowania.

 

 

Okładka wydarzenia

Jeśli chcesz zachęcić użytkowników Facebooka do wzięcia udziału w wydarzeniu, którego jesteś administratorem możesz skorzystać z opcji “Utwórz wydarzenie”. Najbardziej widocznym elementem w widoku wydarzenia jest graficzna okładka, więc warto przygotować plan na jej zawartość i zadbać o poprawne wyświetlanie na ekranach komputera oraz urządzeniach mobilnych. Rekomendowany przez Facebook rozmiar grafiki to 1200×620 px.

 

 

 

Zdjęcie poziome

Nie zawsze sprawdza nam się przekaz za pomocą obrazów pionowych lub kwadratowych. Idealny przykład znajdziecie poniżej – mapka, na której zaznaczyliśmy realizowane przez nas kampanie zagraniczne. Możemy stosować format 1200×900 px lub wykorzystać najpopularniejszy z formatów używanych w kampaniach Facebook Ads – 1200×628 px

 

 

Zdjęcie kwadratowe

To zdecydowanie nasz faworyt – w większości przypadków jesteśmy w stanie umieścić komunikaty i elementy graficzne na zdjęciu kwadratowym o wielkości 800×800 px. Z powodzeniem można też używać nieco większych np. 1200x1200px – na pewno nie zaskoczy nas wtedy nieostrość lub widoczne piksele, czego nikt z nas by nie chciał.

 

 

Facebook i Instagram stories

Jednym z obecnie najpopularniejszych form publikowania treści w mediach społecznościowych są relacje. Można w nich użyć zarówno grafik jak lub krótkich filmów. Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Rekomendowany wymiar stories to 1080×1920 px, należy pamiętać o pozostawieniu ok. 14% marginesu u dołu i na górze grafiki. Przy rekomendowanym wymiarze będzie to 250px z obu stron. Przy tworzeniu możemy kierować się również proporcjami: 9:16 i 16:9 do 4:5 (minimalna szerokość to 500px). Istnieje wiele aplikacji, które pomogą nam w stworzeniu atrakcyjnych stories, rozszerzając możliwości animacji, zastosowania filtrów, kadrowania lub układu elementów.

 

 

Zdjęcie w tle grupy

Facebook daje możliwość powiązania fanpage’a firmowego z grupą. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy portal Marka Zuckerberga kładzie coraz większy nacisk na rozwijanie grup. Różne firmy wykorzystują grupy do lepszego informowania swoich klientów, inspirowania lub umacniania swojej pozycji eksperta. Przykład: agencja marketingowa zakłada grupę, w której doradza jak efektywnie opracowywać strategię promocji internetowej – użytkownicy przedstawiają swoje problemy, wzajemnie sobie pomagają, przebieg dyskusji kontroluje agencja. Zdjęcie w tle grupy powinno być wykonane w formacie 1640x856px lub współczynnik 1,91:1. Powinno być spójne z celem grupy, ale może pełnić także funkcję promocyjną autorów grupy.

 

 

Reklama karuzelowa

Format karuzelowy pozwala nam na wyświetlanie od 2 do 10 obrazów lub filmów w jednej jednostce reklamowej (poście). Rozmiar grafik rekomendowanych przez Facebook to 1080×1080 px – grafiki mogą być w różnych rozmiarach, ale ważnym jest zachowanie proporcji 1:1. Reklamy karuzelowe mają swoje szczególne zastosowanie w kampaniach kierowanych do użytkowników urządzeń mobilnych – użytkownik przegląda zdjęcia przesuwając palcem po ekranie. Pozwalają w ciekawy sposób prezentować produkty (np. tworzyć jeden obraz składający się z kilku grafik w karuzeli) oraz prowadzić narrację za pomocą wykorzystanych grafik. Spójrzcie na przykładzie, jak pięknie prezentuje się nasz dział SEM:

 

 

Jeśli będziecie chcieli wykorzystać taki typ prezentacji w kampanii używając reklamy karuzelowej, musicie stworzyć dwie kreacje – osobno na desktop i osobno na urządzenia mobilne. Na komputery pomiędzy grafikami powinna być przerwa o szerokości 10 px, natomiast na mobile 26 px.

 

Na ekranie komputera użytkownicy przeglądają zdjęcia przesuwając je za pomocą strzałek:

 

 

Dla przykładu dodajemy jeszcze grafikę prezentującą realizację jednego z naszych Klientów – Mielno Molo:

 

 

Miłego projektowania 🙂 Pamiętajcie, że zawsze możecie skorzystać z możliwości oddelegowania tego zadania nam.